Nasze przedszkole realizuje ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Otrzymaliśmy 3000zł na zakup nowości wydawniczych dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Zaplanowaliśmy wielorakie działania w zakresie wspierania rozwoju czytelnictwa skierowane do dzieci i rodziców:

• Codzienne czytanie dzieciom zakupionych książeczek przez nauczycieli podczas zajęć, leżakowania i relaksacji.

• Zapraszanie rodziców w grupach do głośnego czytania dzieciom z wykorzystaniem zakupionych książek oraz ukazywanie wpływu czytania na rozwój dzieci.

• Promowanie wartościowych książek rodzicom poprzez wymianę – zorganizowanie ,,Kącika wymiany książek” w przedszkolu.

• Wykonywanie przez dzieci zakładki do książki różnorodnymi technikami plastycznymi.

• Zaprojektowanie okładki do ulubionej książki.

• Zorganizowanie konkursu literackiego ,,Moje własne opowiadanie” rozwijający mowę i myślenie dziecka oraz konkurs ,,Zgaduj – zgadula” – rozpoznawanie bohaterów bajek po akcesoriach i powiedzonkach.

• Przygotowanie teatrzyku przez dzieci w poszczególnych grupach do ulubionej bajki i udział w zabawach teatralnych.

Współpracujemy z Biblioteką Publiczną w Nidzicy poprzez:

• Organizowanie wycieczek do biblioteki – zapoznanie z działalnością tego miejsca.

• Udział dzieci w zajęciach organizowanych przez bibliotekę.

***

***

• Udział w akcjach czytelniczych – zapraszanie przedstawicieli biblioteki do przedszkola celem czytania dzieciom zakupionych książek.

• Wystawa prac plastycznych dzieci w bibliotece nt. ulubionych książek.
  • ,,Spotkanie przy książce” z udziałem rodziców i zaproszonych pracowników biblioteki – ukazywanie wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci, promowanie projektów i programów realizowanych przez bibliotekę.

Zapraszanie gości tj. władze miasta Nidzica do głośnego czytania dzieciom z wykorzystaniem zakupionych książek.